ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ Κοπή βασιλόπιτας στο Δήμο Παρανεστίου
ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ
Κοπή βασιλόπιτας στο Δήμο Παρανεστίου!
Ο Δήμαρχος Παρανεστίου κ. Αναστάσιος Καγιάογλου σε μια σεμνή τελετή, έκοψε την βασιλόπιτα του Δήμου. Με γνώμονα τις διατάξεις και τις προφυλάξεις για τον Covid-19 η τελετή έγινε με την λήψη των απαραίτητων μέτρων. Οι συνεργάτες και οι υπάλληλοι του Δήμου παρέλαβαν ατομικά, σε συσκευασία τη βασιλόπιτα τους. Το τμήμα Περιβάλλοντος και Πρασίνου ήταν αυτό που κέρδισε το τυχερό φλουρί. Ο Δήμαρχος ευχήθηκε μια καλή και δημιουργική χρονιά σε όλα τα στελέχη του Δήμου Παρανεστίου και μια χρονιά με υγεία ,αγάπη και τύχη για όλους .
ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ Ο Δήμος Παρανεστίου ολοκλήρωσε τις διαδικασίες και υλοποιεί το πρόγραμμα του ΟΑΕΔ Απασχόλησης Μακροχρονίων Ανέργων 55-67 ετών.
ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ
ΔΗΜΟΣ ΠΑΡΑΝΕΣΤΙΟΥ
Παρανέστι, 21/1/2021
ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ
Ο Δήμος Παρανεστίου ολοκλήρωσε τις διαδικασίες και υλοποιεί το πρόγραμμα του ΟΑΕΔ Απασχόλησης Μακροχρονίων Ανέργων 55-67 ετών.
Σε μια πραγματικά δύσκολη και γεμάτη προκλήσεις εποχή, ο Δήμος Παρανεστίου προχώρησε στην υλοποίηση του προγράμματος του ΟΑΕΔ Απασχόληση Μακροχρονίων Ανέργων 55-67 ετών με την πρόσληψη 9 ανέργων που ανήκουν στην ηλικιακή ομάδα των 55-67 ετών. Το πρόγραμμα έχει μεγάλη και σημαντική αξία για τους ανθρώπους αυτής της ηλικίας που είναι άνεργοι και ανήκουν σε ευάλωτες ομάδες πληθυσμού, αφού λόγω ηλικίας δεν έχουν εύκολη πρόσβαση στην αγορά εργασίας και χρειάζονται λίγα ένσημα για την συνταξιοδότησή τους. Συγχρόνως οι εργαζόμενοι αυτοί θα βοηθήσουν τα μέγιστα στην κάλυψη των καθημερινών αναγκών του Δήμου και των Δημοτών.
Ο Δήμαρχος Παρανεστίου κ. Αναστάσιος Καγιάογλου δήλωσε: «Σε αυτούς τους δύσκολους καιρούς που περνάμε, ο ΔΗΜΟΣ μας για ακόμη μια φορά στέκεται δίπλα στους συνανθρώπους μας που έχουν ανάγκη, με κοινωνική ευαισθησία και ενσυναίσθηση. Τους καλωσορίζω λοιπόν στον δήμο μας και τους εύχομαι καλή αρχή».
ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ Νέα Κιόσκια και Παγκάκια στο Δήμο Παρανεστίου
ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ
ΔΗΜΟΣ ΠΑΡΑΝΕΣΤΙΟΥ
Παρανέστι, 18/1/2021
ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ
Βελτιώνουμε την εικόνα του Δήμου μας!
Βελτιώνουμε την ποιότητα ζωής των κατοίκων και των επισκεπτών μας.
Συνεχίζονται οι παρεμβάσεις του Δήμου μας που αφορούν την βελτίωση της ποιότητας ζωής τόσο των κατοίκων του Δήμου μας όσο και των επισκεπτών μας. Σειρά είχαν τα κιόσκια και τα παγκάκια τα οποία τοποθετήθηκαν σε διάφορα σημεία του Δήμου μας και θα προσφέρουν ίσκιο, δροσιά και ξεκούραση στους πολίτες ιδιαίτερα κατά τους καλοκαιρινούς μήνες. Με τον νέο αυτό αστικό εξοπλισμό οι επισκέπτες και οι κάτοικοι του Δήμου μας θα έχουν την δυνατότητα να απολαμβάνουν και να θαυμάζουν την πανέμορφη φύση της Παρανέστιας γης μας. Συγκεκριμένα τα κιόσκια τοποθετήθηκαν:
1 Διασταύρωση Μεσοχώρι Παρανεστίου
2 Πτελέα στην βρύση του Τσίτσου
3 Πλατανιά Αλώνι δίπλα στο κτίριο του ΟΤΕ
4 Πλατανόβρυση στην είσοδο του χωριού
Τα παγκάκια τοποθετήθηκαν και στις δύο Δημοτικές Ενότητες ,Παρανεστίου και Νικηφόρου, σε Οικισμούς και Υπηρεσίες σύμφωνα με τις ανάγκες που υπήρχαν. Συνεχίζουμε να βελτιώνουμε την εικόνα του Δήμου μας, να βελτιώνουμε την ποιότητα ζωής των κατοίκων μας, δεν φεύγουμε από τον στόχο μας, να γίνει ο Δήμος μας Τόπος να Ζω.
ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ Σχετικά με τις διαγραμμίσεις των διαβάσεων πεζών στο Δήμο Παρανεστίου
ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ
ΔΗΜΟΣ ΠΑΡΑΝΕΣΤΙΟΥ
Παρανέστι, 11/1/2020
ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ
Σχετικά με τις διαγραμμίσεις των διαβάσεων πεζών στο Δήμο Παρανεστίου.
Και οι εκπλήξεις συνεχίζονται ....
Μια ακόμη μικρή έκπληξη ετοιμάσαμε για τους μαθητές των σχολείων του Δήμου μας που θα την δουν σήμερα το πρωί επιστρέφοντας στα θρανία!! Κι αυτό γιατί σχεδιάστηκαν εκ νέου όλες οι διαβάσεις έξω από όλα τα σχολεία του Δήμου μας. Διαβάσεις που αιωρούνται τρισδιάστατες, πιάνο, δίχρωμες και πολύχρωμες συνθέτουν αυτή την νέα παρέμβαση. Μια παρέμβαση, που όχι μόνο θα εντυπωσιάσει τους μαθητές, κάνοντας πιο χαρούμενη την επιστροφή τους στα σχολεία, αλλά θα συμβάλλει και στην ασφάλεια τους. Τι κι αν οι συνθήκες που επικρατούν σε όλο τον κόσμο είναι τέτοιες που δεν ευνοούν την υλοποίηση έργων; Εμείς συνεχίζουμε, έχοντας ως γνώμονα την ευχαρίστηση και την καλύτερη ποιότητα ζωής των δημοτών μας. Δεσμευόμαστε λοιπόν στην πραγματοποίηση κι άλλων τέτοιων παρεμβάσεων και σε αλλά σημεία του ΔΗΜΟΥ μας, προκειμένου να κάνουμε πιο όμορφη τη ζωή των μικρών αλλά και μεγάλων συνδημοτών μας!!!
ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ Ολοκληρώθηκε το έργο ύδρευσης των Διποτάμων του Δήμου Παρανεστίου
ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ
ΔΗΜΟΣ ΠΑΡΑΝΕΣΤΙΟΥ
Παρανέστι, 5/1/2021
ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ
Ολοκληρώθηκε το έργο ύδρευσης των Διποτάμων του Δήμου Παρανεστίου.
Αξιοποιώντας το νερό της πηγής Πιπερίτσας (καλλιέργεια- υδρομάστευση) μεταφέρθηκε το νερό στο χωριό Διπόταμα με την κατασκευή του νέου δικτύου ύδρευσης, συνολικού μήκους 2.400 μέτρων καλύπτοντας έτσι τις ανάγκες υδροδότησης, του οικισμού. Ένα χρόνιο πρόβλημα των κατοίκων που τους ταλαιπωρούσε αφήνοντας τους χωρίς νερό κυρίως τους καλοκαιρινούς μήνες σήμερα δόθηκε λύση. Το πολυτιμότερο αγαθό, το νερό, επαρκεί πλέον τόσο για τους κατοίκους όσο και τους επισκέπτες του χωριού.
Σε δήλωσεις ο Δήμαρχος Παρανεστίου κ. Αναστάστιος Καγιάογλου δήλωσε: «Η αρχική μελέτη είχε ολοκληρωθεί και παρέμενε στα συρτάρια των υπηρεσιών του Δήμου το 2014 από τον τ. Δήμαρχο Παρανεστίου κ. Νικόλαο Καγιάογλου. Σε συνεργασία με τον Δήμο Δράμας και την ΔΕΥΑ Δράμας προχωρήσαμε άμεσα και χωρίς χρονοτριβή στην υπογραφή προγραμματικής σύμβασης για την επικαιροποίηση των μελετών και την επίβλεψη του έργου από την Τεχνική τους Υπηρεσία. Θα ήθελα να ευχαριστήσω θερμά τον Δήμαρχο Δράμας κ. Μαμσάκο Χριστόδουλο, τον Πρόεδρο της ΔΕΥΑ Δράμας κ. Χατζηγιάννη Αναστάσιο και την Τεχνική Υπηρεσία της ΔΕΥΑΔ που με την δική τους σημαντική βοήθεια και συνεργασία καταφέραμε να ολοκληρώσουμε αυτό το σημαντικό για το χωριό και τους κατοίκους του έργο».
ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ Επίσκεψη για το νέο έτος του Αντιπεριφερειάρχη - Δράμας κ.Γεώργιου Παπαδόπουλου στο Δήμο Παρανεστίου.
ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ
ΔΗΜΟΣ ΠΑΡΑΝΕΣΤΙΟΥ
Παρανέστι, 4/1/2020
ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ
Με την ευκαιρία της έλευσης του νέου έτους επισκέφθηκε τον Δήμο Παρανεστίου και αντάλλαξαν ευχές σε μια θερμή ατμόσφαιρα, ο Αντιπεριφερειάρχης-Δράμας κ. Γεώργιος Παπαδόπουλος, με τον Δήμαρχο κ. Αναστάσιο Καγιάογλου, τον Αντιδήμαρχο κ. Πέτρο Κυπραίο και τους συνεργάτες του Δήμου στο Νικηφόρο . Παράλληλα ο Αντιπεριφερειάρχης επισκέφθηκε και το παρακείμενο κτηνιατρείο όπου αναφέρθηκε στην επικείμενη βελτίωση των εγκαταστάσεων του. Έγινε μια εκτενής συζήτηση για θέματα που αφορούν την Περιφέρεια και το Δήμο Παρανεστίου και την περαιτέρω συνεργασία των δύο θεσμών με θέματα που άπτονται της αρμοδιότητας τους.
Συνάντηση των Πρωταθλητών του Δήμου μας με το Δήμαρχο Παρανεστίου
ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ
Συνάντηση των Πρωταθλητών του Δήμου μας με το Δήμαρχο Παρανεστίου.
Τον Δήμαρχο Παρανεστίου Τάσο Καγιάογλου επισκέφθηκαν για ανταλλαγή ευχών οι πανελληνιονίκες αθλητές - δημότες του Δήμου Παρανεστίου Τριανταφυλλίδης Παντελής - Πρωταθλητής της Άρσης Βαρών, Ανδρέογλου Άγγελος - Πρωταθλητής του Δέκαθλου και Ανδρέογλου Αντώνης επίσης Πρωταθλητής του Δέκαθλου. Στην εθιμοτυπική επίσκεψη οι πρωταθλητές του Δήμου μας ευχήθηκαν στον Δήμαρχο Χρόνια Πολλά με Υγεία και μια δημιουργική χρονιά και πορεία για τον Δήμο. Ο Δήμαρχος από την πλευρά του ευχήθηκε Χρόνια Πολλά , Καλή χρονιά , Υγεία και κάθε προσωπική Επιτυχία και τους παρέδωσε συμβολικά Χριστουγεννιάτικα Δώρα. Συγκεκριμένα ανέφερε: « Είναι τιμή μας και χαρά μας που είστε δημότες του Δήμου μας και κάνετε γνωστό τον Δήμο μας με τις επιτυχίες και τις διακρίσεις σας. Ευχόμαστε πάντα να είστε στο ψηλότερο βάθρο και να συνεχίζετε να λάμπετε ως αστέρια, με τις επιτυχίες σας. Ως Δήμος θα είμαστε δίπλα σας, θα σας στηρίζουμε και θα σας συμπαραστεκόμαστε έμπρακτα σε κάθε προσπάθεια σας για ακόμη υψηλότερες επιδόσεις».
ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ Νέο Απορριμματοφόρο στο Δήμο Παρανεστίου
ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ
ΔΗΜΟΣ ΠΑΡΑΝΕΣΤΙΟΥ
Παρανέστι, 21/12/2020
ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ
Την Παρασκευή 18 Δεκεμβρίου παραλήφθηκε ένα νέο απορριμματοφόρο στο Δήμο Παρανεστίου που θα εξυπηρετήσει τις ανάγκες καθαριότητας των δημοτών. Το όχημα είναι υπερσύγχρονο και λειτουργεί με βάση την εξοικονόμηση πόρων και εκπέμπει χαμηλούς ρύπους. Η παραλαβή του έγινε μέσω του προγράμματος ¨Φιλόδημος ΙΙ¨ και δεν επιβαρύνει οικονομικά τους Δημότες. Ο Δήμαρχος Παρανεστίου κ. Αναστάσιος Καγιάογλου δήλωσε: «Με μεγάλη μου χαρά ο Δήμος Παρανεστίου παρέλαβε το νέο σύγχρονο απορριμματοφόρο που θα καλύπτει καθημερινά τις ανάγκες στο Δήμο μας. Είναι ένα όχημα υπερσύγχρονο, ασφαλές και χαμηλών ρύπων που θα συμβάλει αισθητά στην προστασία του περιβάλλοντος και στην εξοικονόμηση πόρων. Με γνώμονα την αναβάθμιση της ποιότητας ζωής των κατοίκων μας και των υπηρεσιών καθαριότητας αλλά και της προστασίας των εργαζομένων μας συνεχίζουμε το έργο μας κάνοντας τον Δήμο μας ένα τόπο να ζούμε εμείς και τα παιδιά μας».
ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ Ανάπλαση του Πάρκου στην Είσοδο της Κοινότητας Νικηφόρου.
ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ
ΔΗΜΟΣ ΠΑΡΑΝΕΣΤΙΟΥ
Παρανέστι, 11/12/2020
ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ
Ανάπλαση του Πάρκου στην Είσοδο της Κοινότητας Νικηφόρου.
Αισθητική παρέμβαση πραγματοποιήθηκε στο πάρκο εισόδου στο Νικηφόρο, δίνοντας μια νότα ομορφιάς και καλαισθησίας στην είσοδο του χωριού. Έγινε μια συνολική παρέμβαση όπου δημιουργήθηκε χώρος πρασίνου και αναψυχής με φύτευση από κωνοφόρα και καλλωπιστικά δεντράκια και γκαζόν με αυτόματο πότισμα. Στην επιφάνεια του χώρου τοποθετήθηκαν παγκάκια, κάδοι καθαριότητας και αναδείχθηκε η πέτρινη η καλαίσθητη πέτρινη βρύση. Στην μια πλευρά θα βρει ο επισκέπτης το μνημείο του αγωνιστή Μπελίκιρικ και λίγο πιο πάνω θα βρει την μαρμάρινη πλάκα με την αποτύπωση της Κοινότητας του Νικηφόρου. Ο Δήμαρχος κ. Καγιάογλου Αναστάσιος δήλωσε: «Είναι μια ήπια και καλαίσθητη αλλαγή που προκρίνει την ομοιογένεια και την αρμονία. Ο Δήμος μας σε μια ακόμη δράση είναι παρόν και προσφέρει λύσεις που είναι εφικτές και λειτουργικές, αλλάζοντας το τοπίο και αναβαθμίζοντας την ποιότητα ζωής των κατοίκων».
Παρέμβαση του Δήμου Παρανεστίου για τη μείωση ατυχημάτων στην Αδριανή.
ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ
ΔΗΜΟΣ ΠΑΡΑΝΕΣΤΙΟΥ
Παρανέστι, 9/12/2020
ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ
Παρέμβαση του Δήμου Παρανεστίου για τη μείωση ατυχημάτων στην Αδριανή.
Ο Δήμος Παρανεστίου με την Τεχνική του Υπηρεσία προχώρησε στην τοποθέτηση φωτεινών σηματοδοτών και ευδιάκριτων διαγραμμίσεων STOP στην επικίνδυνη διασταύρωση μπροστά από το πάρκο της Αδριανής. Στο συγκεκριμένο σημείο έχουν προκληθεί πολλά ατυχήματα και υπήρχε άμεση ανάγκη αντιμετώπισης του προβλήματος. Η παρέμβαση είναι μία ακόμη προσπάθεια για πιο ασφαλή μετακίνηση στους δρόμους του Δήμου Παρανεστίου. Σε δηλώσεις του ο Δήμαρχος κ. Καγιάογλου Αναστάσιος δήλωσε: «Κάναμε μια προσπάθεια για να μην προκαλούνται ατυχήματα στην διασταύρωση δίπλα στο πάρκο στην Αδριανής. Με την παρέμβαση αυτή παραδίδουμε στους οδηγούς και συμπολίτες μας μια κατά πολύ πιο ασφαλή διασταύρωση. Ο Δήμος Παρανεστίου με την Τεχνική του Υπηρεσία είναι και θα είναι παρόν σε κάθε σημείο που χρειάζεται βελτίωση για την ασφάλεια των συνδημοτών μας».